WIDEVERSE Leadership

From WIDEVERSE Wiki
(Redirected from List of WIDEVERSE Leaders)
Jump to: navigation, search

Leaders

Runescape Era

  • N/A

COMMUNISM Era

Dates Leader Notes
April 16, 2007

December 4, 2007
(7 months, 2 weeks and 4 days)
Spaceballs.png COMMISSAR
Spaceballs
The Founder of COMMUNISM, the original COMMISSAR and the architect of many of our traditions, sayings, and actions. Led for two good years before a revolution started by
future COMMISSAR Shelarahn broke off a majority of the guilds officers and raiders.

Diaspora Era

  • N/A

2nd COMMUNISM Era

Dates Leader Notes


April 16, 2009

June 24, 2009
(2 months, 1 week and 1 day)
Spaceballs.png COMMISSAR
Spaceballs
Reformed COMMUNISM briefly before selling the guild to Shelarahn
June 24, 2009

May 1, 2010
(10 months and 1 week)
Headshot placeholder.png COMMISSAR
Shelarahn I
After the failure of the offshoot guild, Shelarahn went on to raid with other guilds on Gorgonnash. When he grew tired of the neckbeard atmosphere of raiding guilds, he bought the guild from his long time mentor
Spaceballs, and tried to reform the guild to its former glory. Resigned as COMMISSAR in in May of 2010 when he began attending college.

Dark Ages

Dates Leader Notes
June 1, 2010

May 24, 2012
(1 year, 11 months, 3 weeks and 2 days)
Headshot placeholder.png COMMISSAR
PREMIER Pro Tempore
Petrus
Picked the mantle up when the officer Shelarahn had appointed to lead COMMUNISM attempted to pawn off the guild. This era is usually referred to as The Dark Ages

Friend Zone Era

Dates Leader Notes
May 4, 2012

June 6, 2013
(1 year, 1 month and 2 days)
Headshot placeholder.png Nawp Founded Friend Zone and reunited the old COMMIES. Removed as leader after Friend Zone left the WIDEVERSE during The Banishment of Shelarahn

New COMMUNISM Era

Dates Leader Notes
May 24, 2012

May 25, 2015
(3 years and 1 day)
1385334480802.jpg COMMISSAR OF THE
COMMUNISM EMPIRE
Shelarahn II
Bought the guild back from Petrus and didn't start reforming until late 2013. Rebuilt COMMUNISM into a new GOLDEN AGE. Expanded the guild into
Wildstar, Guild Wars 2, Tera, Minecraft, Archeage, and reformed the World of Warcraft guilds

BMW, Wrongthink Tank, WTT, & WIDEBOYS Eras

Dates Leader Notes
May 25, 2015

September 3, 2015
(3 months, 1 week and 2 days)
694940094001 6031269615001 6031268277001-vs.jpg Kimsemus Short lived reign as he was EAC banned a week in, but remained active throughout.
May 25, 2015

September 3, 2015
(3 months, 1 week and 2 days)
Canadian-mountie-carl-purcell.jpg Capitaler Primary leader of BMW during The Rust Era. Stepped down at the beginning of The 2015 Hiatus
May 25, 2015

March 1, 2019
(3 years, 9 months and 4 days)
1434210198696.jpg Taylor Swift Second hand to Capitaler, but one of the 3 co-founders. Revitalized BMW after The 2015 Fall Hiatus and let until his abidcation.
March 1, 2019

May 4, 2019
(2 months and 3 days)
Peach av.jpg Peaches Co-Leader with Alex. Stepped down during The Sauce Affair.
March 1, 2019

April 1, 2020
(1 year and 4 weeks)
Download.png AlexanderDeLarge Co-leader with Peaches. Led BMW until he was asked to stop down during The Fools Coup.
April 1, 2020*

Present
(1 year, 5 months, 2 weeks and 1 day)
Cec90853.jpg The WideKing
Taylor Swift
Reluctantly returned after both of his appointed replacements had meltdowns and/or left.

Leadership Structure

Runescape Era

  • N/A

COMMUNISM Era

  • 2007: COMMISSAR with multiple officers

Diaspora Era

  • N/A

2nd COMMUNISM Era

  • 2009-2010: COMMISSAR with multiple officers

Dark Ages

  • 2010-2012: COMMISSAR Pro Tempore

Friend Zone Era

  • 2012-2013: Co-GMs with multiple officers

New COMMUNISM Era

  • 2012-2015: COMMISSAR and TROIKA (3 leaders, including PREMIERE (COMMISSAR))

BMW Era

  • 2015: Multiple unofficial leaders in Rust
  • 2016-2018: COUNCIL with figurehead leader
  • 2018-2019: One untitled leader with a couple moderators
  • 2019: Two untitled leaders with multiple moderators
  • 2019-2020: One untitled leader with a few moderators
  • 2020-Present: WIDEKING with few advisors/MOTHER